Dnes je 30. výročí od Sametové revoluce. Kromě toho, že tato událost nám v Československu a později též v Česku zpřístupnila zahraniční auta, jedná se také o významný bod historie naší země. Rád bych Vám touto cestou přinesl trošku jiný příběh. Známý pražský podnikatel Ivan Jonák se také účastnil revoluce. Politika ho v tomto období velmi bavila a vzhledem k jeho účasti v revolučním dění se váže i příběh jeho Mercedesu W123 s poznávací značkou ADL 91-09. Jonák k tomuto autu přišel někdy okolo roku 1988, kdy si velmi oblíbil film Bony a Klid, kde tento vůz má prakticky hlavní roli.
Díky milenci jeho ženy, který byl ze západního Německa, se naskytla možnost vlastnit právě tento Mercedes. Vzhledem k tomu, že měl jisté známosti na příslušných úřadech chtěl pěkná čísla na toto vozidlo, nicméně jeho známost mu je nechtěla dát, jelikož Mercedes-Benz byl symbolem kapitalismu a při lustrování, jak tato čísla získal by mohl přijít o své teplé místo v úřadu. Jonák dostal SPZ ADL 91-09 s tím, že jestli ho jednou jedinkrát policajti zastaví, může si vzít svých 5 úplatných tisíc zpět. Jonák to nechápal, ale bral. Při projíždění okolo policejních hlídek na něj dokonce hlídky salutovaly a nikdy ho nezastavily. Dumal nad tím proč. Vše dalo smysl až během Sametové revoluce, které se Jonák aktivně účastnil.
Vozil známé československé umělce a například i Karla Kryla na důležitá setkání s lidem a OF. Po Praze se začal šířit hoax v podobě letáku. Hoax, že Prahou brázdí provokační bílý Mercedes s SPZ ADL 91-09, který provozuje STB. Při zjišťování, jak si mohli tento Mercedes spojit s STB se Jonák dozvěděl, že součet čísel na jeho značce tvoří hodnotu 100. A součet 100 dostávali za totality jen příslušníci STB. Ivan Jonák měl co dělat, aby své jméno během revoluce očistil, což se samozřejmě neobešlo bez lži, že čísla získal, jako běžný občan, u přepážky. Úředník, který mu tuto značku vydal se musel válet smíchy, když se mu ten leták dostal do ruky.